piątek, 30 sierpnia 2013

Kawa czy trawa?

Trawa cytrynowa to inaczej palczatka cytrynowa (Cymbopogon citratus) jest rośliną szeroko uprawianą w krajach tropikalnych. Zawiera dwa cenne olejki: cytral (70-80%) i mircen (20%). Trawa cytrynowa zwiększa zdolność koncentracji i rozjaśnia umysł.



Składniki
1 źdźbło trawy cytrynowej
1 szklanka ukropu

Wykonanie
1. Trawę tnę nożyczkami na kawałki ok pół cm
2. Zalewam gorącą wodą. Zaparzam pod przykryciem 15 minut.


Nalewka i napar z palczatki cytrynowej działają przeciwdepresyjnie, usprawniają procesy kojarzenia, zapamiętywania i postrzegania, znoszą nerwice wegetatywne. Pobudzają wydzielanie soków trawiennych, krążenie krwi i rozgrzewają ciało. Mają silne właściwości fungistatyczne (hamujące rozwój grzybów), pierwotniakobójcze i bakteriostatyczne. Trawa cytrynowa wyraźnie hamuje rozwój drożdżaków. Zastosowana na skórę zmniejsza wydzielanie łoju, odświeża, znosi zapach potu. Nalewka z tego gatunku trawy jest dobra w leczeniu opryszczki. Preparaty z trawy cytrynowej wykorzystywane są w przypadku stanów zapalnych gardła, jamy ustnej, krtani i oskrzeli i zatok.

W Ameryce Południowej napar z trawy cytrynowej jest popularnym napojem odświeżającym.W Indiach palczatka znalazła zastosowanie  w leczeniu niestrawności i braku apetytu, ale również jako lek przeciwkaszlowy, rozkurczowy, przeciwreumatyczny oraz antybakteryjny. W Chinach wykorzystywana była w postaci naparu w leczeniu bólów głowy i brzucha. Natomiast w brazylijskiej medycynie ludowej trawa cytrynowa od wieków stosowana była jako lek przeciwdepresyjny, uspokajający i nasenny. Badacze stwierdzili także jej korzystny wpływ na poziom cholesterolu i glukozy we krwi, potwierdzając w ten sposób tradycyjne zastosowanie trawy cytrynowej w diecie chorych na cukrzycę typu 2.

Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewie (Izrael) udowodniły, że trawa cytrynowa posiada właściwości antynowotworowe - powoduje apoptozę (zaprogramowaną śmierć) komórek nowotworowych! Za efekt ten odpowiedzialny jest cytral wchodzący w skład trawy cytrynowej (obecny także w melisie i werbenie cytrynowej).

Żródło: www.biol.uni.wroc.pl     www.ogrodwgumowie.pl    www.farmacjaija.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 
;