czwartek, 14 listopada 2013

To nie kalambur! To - Topinambur :)

Topinambur to zaskakująca roślina. Jednego dnia zachwyca pięknymi, wytrzymałymi kwiatami, które rosną bez ludzkiej ręki gdzie im się spodoba; a drugiego okazuje się wykwintnym przysmakiem jak, nie przymierzając, imbir, kurkuma, czy... szparagi (?!) Zwykle banalizuje się go, porównując z ziemniakiem, ale oooo nie nie nie - topinambur to zupełnie inna bajka.




















Topinambur to inaczej słonecznik bulwiasty, nazywany też cytrusem północy, bo plasterek w kubku herbaty, zastąpić może cytrynę. Zastąpić, ale nie imitować. Bo topinambur ma swój bardzo charakterystyczny zapach. No i tu zaczynają się schody. No bo jasne, zrobić go można we frytki, czy ugotować na sałatkę a'la ziemniaczaną, ale... nieeee - to nie jego miejsce! Zatem jak? Jak przyrządzić topinambura, żeby podkreślić to, co w nim najlepsze, żeby go po prostu tak po chamsku nie skartoflować?

Po zjedzeniu frytek, sałatki, zupy, po wypiciu herbaty z plasterkiem topinambura, wiem na razie tyle, że najbardziej smakuje mi na surowo. Nie znalazłam jeszcze własnego przysmaku z topinambura, ale wiem już, że zdecydowanie nie Kartoflak mu na nazwisko. Moim kierunkowskazem jest z pewnością pomarańcza, może miód i cynamon - to mi kubeczki podpowiadają, ale co dalej... jeszcze nie wiem.

   *   Topinambur dla zdrowia   *

Warto jednak coś odnaleźć, bo topinambur jest bardzo zdrową rośliną. W jego składzie na uwagę zasługuje:




















• inulina (cukier prosty)
Inulina łącznie z pektynami i błonnikiem, wiąże dużą ilość szkodliwych i zbędnych związków, takich jak metale ciężkie, radionuklidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe, związki toksyczne. Związki te trafiają do organizmu z pożywieniem lub są wytwarzane w świetle jelita. Efektem zaburzeń przemiany materii w organizmie może być niestrawność jelitowa, zatrucia, alergie, a nawet upośledzenie czynności detoksykacyjnej wątroby. Inulina to jeden z najcenniejszych prebiotyków odżywiających florę bakteryjną jelit, przyczyniając się tym samym do budowania naszej odporności. Inulina  rozkłada się częściowo do fruktozy, która zalecana jest w diecie diabetyków.
• błonnik, białka, tłuszcz, woda
• witaminy z grupy B1, B2 i C
• minerały: żelazo
Pokrywa dzienne zapotrzebowanie na żelazo u dzieci (wystarczy kilka bulw).
potas, magnez, wapń, cynk, miedź i fosfor,
Potas wpływa na wyrównanie gospodarki elektrolitowej, obniżając ciśnienie oraz wspierając pamięć i koncentrację.
• Krzemionka pielęgnuje i odbudowuje jędrność skóry, nadając blask i moc włosom oraz paznokciom. Wspomaga leczenie chorób płuc, koi napady suchego i męczącego kaszlu. Wspiera także układ sercowo-naczyniowy i kostno-stawowy dzięki zdolności regeneracji tkanek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 
;