czwartek, 31 stycznia 2013 0 komentarze

Królestwo spokoju. Podróż do domu.

(Nie) tylko dla miłośników zwierząt ;)

Bez strachu - nie epatuje scenami okrucieństwa. Jakbym miała polecić komuś do obejrzenia tylko jeden film w temacie vege, to myślę, że byłoby to właśnie Królestwo spokoju.

























Królestwo spokoju na imdb

Cały film online: Królestwo spokoju 2009


środa, 30 stycznia 2013 0 komentarze

Zanim przeklną nas dzieci

"Nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób i przy użyciu jakich chemikaliów produkuje się dziś żywność. Francuski rolnik uprawiający jabłka stosuje przeciętnie 32 preparaty chemiczne, zanim zbierze plon. Wśród nich są pestycydy, nawozy, środki do tępienia pasożytów i chwastów oraz wiele innych, zazwyczaj wysoce niebezpiecznych substancji."

Zanim przeklną nas dzieci (Nos enfants nous accuseront) 2008 - cały film

wtorek, 29 stycznia 2013 0 komentarze

Transgeniczne łososie i bezbronne motyle

Na temat genetycznie modyfikowanej żywności mówi się ostatnio całkiem sporo. Pojawia się wiele głosów "za" i wiele głosów "przeciw". O ile część omawianych kwestii jest sprawą dyskusyjną, a wiele z nich dotyczy indywidualnych z natury kwestii moralnych, to jednak kilka z nich jest już dziś oczywistością:

1. Monopoliści, którzy produkują żywność GMO nie są pociągani do odpowiedzialności za konsekwencje wprowadzania tych organizmów do ekosystemów.
2. Zanieczyszczenia biologiczne w niekontrolowany sposób mutują w środowisku i w przeciwieństwie do innych rodzajów zanieczyszczeń, powiększają się wraz z upływem czasu.
3. Nie ma skutecznych sposobów na zapobieganie ucieczkom transgenicznych organizmów i niekontrolowane krzyżowanie się ich z ich dziko żyjącymi odpowiednikami.
4. Do ogólnego użytku wprowadzono już mnóstwo organizmów GMO (np. kukurydza, soja), bez uprzednich wieloletnich badań nad skutkami spożywania ich przez ludzi.
5. Już nieliczne, wstępne badania na zwierzętach ukazują olbrzymią szkodliwość pożywienia GMO (bezpłodność, choroby nowotworowe).
6. Żywność GMO nie jest rozwiązaniem na głód na świecie.

Przykuła moją uwagę wypowiedź jednego z naukowców, który porównał inżynierię genetyczną do kartezjańskich wiwisekcji. Tworzenie nowych organizmów transgenicznych jest wynikiem wypromowanego pięć wieków temu przez Kartezjusza przekonania, że zwierzęta są jak maszyny i tak też człowiek może je traktować.

Transgeniczne łososie i bezbronne motyle (Monster Salmon And Butterflies), 2011 - cały film (bez napisów)

http://wideeyecinema.com/?p=12203

Transgeniczne łososie i bezbronne motyle - trailer

poniedziałek, 28 stycznia 2013 0 komentarze

Fast Food Nation

Film niekoniecznie o amerykańskiej rzeczywistości. Powstał na podstawie książki "Kraina Fast Foodów" i opisuje zmiany w społeczeństwie konsumenckim.

Fast Food Nation (2006) jest inny w tej grupie, bo nie jest filmem dokumentalnym, tylko fabularnym, a przez to dużo lżejszy w odbiorze. W ogóle bardzo go lubię, bo w śmieszny sposób pokazuje jakim (dosłownie!) gównem jest fast foodowe jedzenie.

Fast Food Nation bezlitośnie demaskuje wszystkie ciemne strony przemysłu fastfoodowego - od skażonego bakteriami mięsa, poprzez cierpienie zwierząt, aż po nieprzestrzeganie praw pracowniczych nielegalnych imigrantów pracujących w ubojniach.
























Fast Food Nation - na imdb

Fast Food Nation - cały film online
uwaga! bez napisów
sobota, 26 stycznia 2013 0 komentarze

Globalny stek

Nie jest to film na temat obrony praw zwierząt. Dokument prezentuje piętrzące się problemy związane z produkcją białka zwierzęcego na ogromną skalę, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na całym świecie nastawionych na codzienną dietę mięsną. Globalny stek ujawnia widzom wstrząsające konsekwencje globalnego mięsożerstwa XXI wieku.

Zanieczyszczenie wód odchodami trzody chlewnej, emisja gazów cieplarnianych spowodowanych hodowlą bydła, wycinanie lasów deszczowych... to problemy, których nie da się już zamieść pod dywan. By nie rezygnować z "porannego bekonu", naukowcy poszukują nowych rozwiązań dla zatwardziałych mięsożerców - od transgenicznej świni aż po przemysłową hodowlę szarańczy. Smacznego!

Globalny stek (Global steak), 2010 - cały film

piątek, 25 stycznia 2013 0 komentarze

Zamordowane oceany

Również w oceanach prowadzona jest rabunkowa gospodarka. Światowe populacje dużych ryb drapieżnych spadły od lat 50. XX wieku o 70-90% (2009 r.). Remedium mają być farmy rybne, gdzie przemysłowo hodowane są np. łososie. Nie wszyscy jednak zdają sobie dziś sprawę z tego jak wielkim zagrożeniem ekologicznym są takie hodowle.

Problemy farm rybnych są identyczne, jakie znamy z ferm drobiu - zatrucie środowiska, problemy z odchodami, faszerowanie zwierząt hormonami wzrostu i antybiotykami etc. Co gorsza, morskie farmy wcale nie rozwiązują problemu rosnącego popytu na powszechną konsumpcję ryb. Ryby hodowlane muszą być przecież karmione mniejszymi dzikimi rybami. Dla przykładu - do wyprodukowania 1 kg łososia zużywa się 5 kg mniejszych, dzikich ryb morskich.

Zamordowane oceany (The End of the Line), 2009 - cały film



The End of the Line na imdb: http://www.imdb.com/title/tt1176727/

czwartek, 24 stycznia 2013 0 komentarze

Woda. Wielka tajemnica

Film "Woda. Wielka Tajemnica" składa się z wypowiedzi wybitnych naukowców i badaczy, którzy przedstawiają wyniki swoich badań nad wodą. Większość z nich twierdzi, że woda posiada właściwości, które wykraczają daleko poza nasze zwykłe codzienne wyobrażenia.

Woda.Wielka tajemnica (The Water. Greate Mistery) 2008 - cały film

środa, 23 stycznia 2013 0 komentarze

Trucizna nasza powszednia

"W ciągu ostatnich trzydziestu lat ryzyko zachorowania na raka wzrosło dwukrotnie. Z każdym rokiem jesteśmy też coraz bardziej narażeni na białaczkę, guza mózgu, choroby neurologiczne i autoimmunologiczne.

W ostatnich sześćdziesięciu latach środowisko, na czele z jedzeniem, które spożywamy, skażone zostało stoma tysiącami związków chemicznych. Niezależnie od tego co robimy, każdego dnia przyjmujemy słuszne dawki trucizny."

 Trucizna nasza powszednia (Our Daily Poison) 2011 - cały film

wtorek, 22 stycznia 2013 0 komentarze

To tylko zwierzęta

Pierwszy polski film dokumentalny na temat praw zwierząt. Nie jest tak spektakularnie zrobiony, jak podejmujące podobne tematy filmy z innych krajów. Otwiera jednak oczy tym, którzy usprawiedliwiają się, że większość danych na temat wegetarianizmu, czy ochrony praw zwierząt, pochodzi z zagranicznych źródeł - na zasadzie - gdzieś daleko, czyli nas to nie dotyczy.

Okazuje się, że w dziedzinie okrucieństwa wobec zwierząt, jako kraj nie odstajemy od innych, a w niektórych niechlubnych kwestiach jesteśmy nawet europejskim liderem.

To tylko zwierzęta (2012) - cały film

poniedziałek, 21 stycznia 2013 0 komentarze

Świński interes

Film dokumentalny na temat zastępowania małych gospodarstw rolnych, przemysłową hodowlą trzody chlewnej. Pokazuje konsekwencje tych działań nie tylko dla dobrostanu zwierząt, ale i środowiska naturalnego, społeczności lokalnych oraz ludzkiego zdrowia.

Film zwraca uwagę na zjawisko "feudalizmu korporacyjnego". Dokument jest tym bardziej ciekawy, że pokazuje również zmiany zachodzące na polskiej wsi, w kontekście pojawienia się w naszym kraju amerykańskich monopolistów.

"Wieprzowina z produkcji przemysłowej jest tylko dlatego tania, bo nie wzięliśmy pod uwagę jej prawdziwych kosztów, takich jak zniszczenie gospodarki wiejskiej, zanieczyszczenie środowiska, cierpienie zwierząt."  Tracy Worcester 

Marki Smithfield w Polsce: Krakus, Morliny, Morlinki, Berlinki, Mazury, Yano. Marki eksportowe; Krakus, PEK, Yano.

Świński interes (Pig business) 2009 - cały film



"Żywe, odczuwające stworzenia wtłoczono w system przemysłowy, stworzony do produkcji samochodów i maszyn. Jest to nieopisanie okrutne. I na to zorganizowane okrucieństwo nie powinno być miejsca w żadnym cywilizowanym społeczeństwie."
            Tom Garrett, Instytut Ochrony Zwierząt, USA

niedziela, 20 stycznia 2013 0 komentarze

Mieszkańcy Ziemi (Ziemianie)

Zaczynam wrzucanie do sagana również informacji na temat filmów w temacie eko i vege, bo niestety spostrzegłam, że moje playlisty na youtube z zapisywanymi tam kiedyś filmami - poznikały :( Nie wiem, czy sobie przypomnę co tam dokładnie było. Wrzucam zatem do sagana to, co jeszcze pamiętam lub co pozostało, by nie przepadło w odchłaniach zapomnienia ;)



Mieszkańcy Ziemi na imdb


Mieszkańcy Ziemi (2005) - cały film online
uwaga! drastyczne sceny z ukrytych kamer













"Ziemianie" na youtube z polskimi napisami

sobota, 19 stycznia 2013 0 komentarze

Tofu z sosem curry














Składniki:
(na 1 porcję)

1/3 kostki tofu naturalnego
2 garstki fasolki szparagowej (zielonej)
1/2 woreczka (50 g) brązowego ryżu
1/2 puszki (100 ml) mleczka kokosowego
1-2 łyżeczki przyprawy curry
ew. natka pietruszki

Sposób przygotowania:

1. Wstawiam ryż do gotowania.
2. Mleczko mieszam z curry i gotuję na małym ogniu ciągle mieszając, by sos nieco zgęstniał.
3. Tofu kroję na dużą kostkę i razem z fasolką gotuję na parze.
4. Podaję udekorowane natką pietruszki.


czwartek, 17 stycznia 2013 0 komentarze

Ostra choć słodka... zupa marchewkowa

Składniki:

1-1,5 litra wody
3 marchewki
1/2 korzenia pietruszki
1/4 selera
1 ziemniak
1 łyżka startego świeżego imbiru

szczypta chilli lub pieprzu kajeńskiego
1 łyżka suszonej włoszczyzny
1 łyżka przyprawy do zupy

Wykonanie:

1. Gotuję wywar z warzyw.
2. Miksuję wszystko blenderem.
3. Utarty na małych oczkach imbir i chilli dodaję do zupy.



piątek, 11 stycznia 2013 0 komentarze

Zimowa zapiekanka z warzyw




















Składniki:
(na 2 osoby)

2 cebule
2 marchewki
2 ziemniaki
1/2 szklanki rzadkiego przecieru z pomidorów (lub rozcieńczony w wodzie koncentrat pomidorowy)

2 łyżeczki startego świeżego imbiru
2 łyżki brązowego cukru w dużych krysztalkach - kandyz
1 łyżka przyprawy "pięć smaków" (anyż, goździki, koper, pieprz biały, cynamon)

Sposób przygotowania:

1. Cebulę kroję na niepodocinane ósemeczki, marchwkę na grube plastry pod kątem, ziemniaka na podobnej grubości plastry (tylko cięte na małe kawałki).
2. Pokrojone warzywa przesmażam szybko na dużym ogniu.
3. Imbir trę na małych oczkach.
4. Do warzyw dodaję przecier pomidorowy, imbir i przyprawy. Dokładnie mieszam.
5. Wszystko przekładam do naczynia żaroodpornego.
6. Na wierzchu posypuję cukrem.
7. Wkładam do piekarnika. Przykrywam przykrywką. Po pół godzinie zdejmuję przykrywkę i piekę jeszcze pół godziny (w sumie czas pieczenia 45-60 minut)

Dobrze smakuje bez żadnych dodatków na ciepło i na zimno. Zapiekankę można też jeść z majonezem i keczupem.


środa, 9 stycznia 2013 0 komentarze

Rozgrzewająca herbatka z imbiru




















Składniki:

ok. 3 cm grubego kłącza imbiru
2 litry wody
5 pąków goździków
ew. miód o neutralnym smaku
ew. cytryna

Sposób przygotowania:

1. Imbir należy oskrobać (łyżeczką) i pokroić w cienkie plasterki w poprzek włókien.
2. Do garnka wlewamy zimną wodę.
3. Wrzucamy imbir i goździki.
4. Gotujemy ok. pół godziny.

Ciepły (nie gorący - wrzątek niszczy walory odżywcze miodu) napój pijemy z dodatkiem miodu (1 łyżeczka na szklankę) i ew. plastrem cytryny. Miód sprawia, że herbatka nie jest tak "pikantna".


wtorek, 8 stycznia 2013 0 komentarze

Pieczone awokado z jajkiem














Składniki:

1/2 awokado
1 jajko
1 łyżka tartego żółtego sera
2 kromki razowego chleba
1/2 łyżki masła
1 łyżka koperku
ew. sól, pieprz

Sposób przygotowania:

1. Umyj awokado i przekrój na pół. Wyciągnij z niego pestkę.
2. Powiększ nieco wgłębienie po pestce, aby się zmieściło do środka jajko.
3. Z folii aluminiowej zrób miseczkę i włóż do niej połówkę awokado.
4. Do otworu po pestce wbij delikatnie jajko.
6. Włóż do piekarnika i piecz przez 10 minut (cały bajer polega na tym, że białko powinno być ścięte, a żółtko - nie!).
7. W międzyczasie pokrój chleb na kosteczkę i podsmaż na maśle.
8. Poszatkuj koperek.

Podawaj z grzankami posypanymi już na talerzu serem i koperkiem.

Na podstawie przepisu z www.tipy.pl

poniedziałek, 7 stycznia 2013 0 komentarze

Oczyszczająca zupa z fasoli mung

Składniki:

1/2 szklanki fasolki mung
2 litry wody
1 ziemniak
1 marchewka
1 korzeń pietruszki
różyczka kalafiora
3 pomidory lub przecier pomidorowy
1 cebula
1 ząbek czosnku
łyżka masła lub oliwy
ew. ryż

kminek
kurkuma
curry
ostra papryka w proszku
3 liście laurowe
szczypta cynamonu
szczypta soli

Sposób przygotowania:

1. Do wody wrzucamy opłukaną i przebraną fasolkę
2. Dodajemy liście laurowe, cynamon, sól.
3. Gotujemy 15-20 minut.
4. Następnie dodajemy masło i kurkumę, wrzucamy pokrojone w kostkę warzywa, gotujemy aż warzywa będą miękkie a fasolka będzie rozgotowana.
5. W rondelku rozgrzewamy olej, wrzucamy kminek indyjski i pokrojoną cebulę. Kiedy cebulka się zarumieni dodajemy curry, trochę ostrej papryki, zgnieciony czosnek, na koniec pomidory lub przecier, chwilę smażymy i wrzucamy do zupy.

Zupę podajemy z ugotowanym ryżem.

Źródło przepisu: www.herbalyes.pl

wtorek, 1 stycznia 2013 0 komentarze

Kapusta kiszona jeden dzień

całe wykonanie 24 godziny

Składniki:

2 kg białej kapusty (mała główka)
1 marchew
2-3 ząbki czosnku
1 łyżka soli kamiennej

Zalewa:
1 szklanka wody
1/4 szklanki cukru
1/8 szklanki octu
1/2 szklanki oleju

Sposób wykonania:

1. Kapustę poszatkować.
2. Dodać sól, marchew i włożyć wszystko do kamionki.

na drugi dzień...
1. Ugotować zalewę i wystudzić.
2. Do kapusty dodać poszatkowany czosnek.
3. Wymieszać wszystko z zimną zalewą, potrzymać to z godzinę, dwie.
4. Przełożyć kapustę do słoików, przechowywać w lodówce do tygodnia.

przepis od teściowej

 
;